KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 11944187
*
nr 1194 4187
Hans Prins
(f. 1908), Sverige
Gouache, Motiv från Västervik, vinter. Motivet: 23x29
Hans Prins, svensk målare och tecknare född utanför Leksand 1908.
Följerätt
Utrop:
300 kr
Sista tid för bud online:
måndag 30 juli 2018
kl 19:56:56
- Konstnär/Designer
Hans Prins
Hans Prins, svensk målare och tecknare född utanför Leksand 1908.
Läs mer om Hans Prins
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache hans prins svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg vinter västervik
-
2041 Akvarell
Aina Larsson (f. 1935), Sverige. Stol. Signerad. B..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 19:47
-
4085 Akvarell
Anders Gullberg (f. 1927), Renar i vinterskog. Sig..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:42
-
2089 Akvarell
Ann Margret Hede. Skärgårdsmotiv. Signerad. Akvare..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:24
-
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:18
-
2106 Akvarell
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sverige. Interi..//
Aktuellt bud: 5.000 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 18:45
-
2043 Akvarell
Eva von Hanno (f. 1945), Norge. Lupiner. Signerad,..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 18:14
*
Hans Prins
Hans Prins, svensk målare och tecknare född utanför Leksand 1908.
Läs mer om Hans Prins
nr 1194 4187
Hans Prins
(f. 1908), Sverige
Gouache, Motiv från Västervik, vinter. Motivet: 23x29
Hans Prins, svensk målare och tecknare född utanför Leksand 1908.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 300 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 30 juli 2018 |
- Konstnär/Designer
Hans Prins
Hans Prins, svensk mÃ¥lare och tecknare född utanför Leksand 1908.Läs mer om Hans Prins
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache hans prins svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg vinter västervik
-
2041 Akvarell
Aina Larsson (f. 1935), Sverige. Stol. Signerad. B..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 19:47 -
4085 Akvarell
Anders Gullberg (f. 1927), Renar i vinterskog. Sig..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:42 -
2089 Akvarell
Ann Margret Hede. Skärgårdsmotiv. Signerad. Akvare..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:24
-
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:18 -
2106 Akvarell
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sverige. Interi..//
Aktuellt bud: 5.000 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 18:45 -
2043 Akvarell
Eva von Hanno (f. 1945), Norge. Lupiner. Signerad,..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 18:14